Svensk Förening för Bröstradiologi

Föreningen, som skall bestå av läkare, forskare och andra som är intresserade av radiologisk bröstdiagnostik, såväl klinisk mammografi som screening med mammografi , skall företräda specialområdets intressen beträffande vetenskap, utbildning och utveckling av samarbetet med andra medicinska verksamhetsområden. Därutöver skall föreningen utgöra remissinstans.

SFBR logo



Styrelse





Ordförande


Sophia Zackrisson
sophia.zackrisson@med.lu.se




Vice ordförande


Karin Dembrower
karin.dembrower@capiostgoran.se




Sekreterare


Hanen Al-Bazzaz
hanen.al-bazzaz@regionsormland.se




Skattmästare


Lisa Hällstig
lisa.hallstig@norrbotten.se




Ordf. i utbildningsutskottet


Fredrik Strand  
fredrik.strand@ki.se




Övrig ledamot 


Maria Madestam
maria.madestam@unilabs.com

Joakim Ramos
joakim.ramos@regionvastmanland.se